Česko-německá informační agentura
Čtvrtek Červenec 28. 2016

Karel IV. a Šumava

Šumava i Bavorský les leží sice mimo hlavní cesty římských císařů a tedy i Karla IV., nicméně v rámci své vlády v českém království mu tento region nijak cizí nebyl. Vybudoval zde dokonce dva hrady – malý spíše lovecký Karlův Hrádek na břehu Vltavy za Hlubokou a potom mohutný Kašperk/Karlsburg nad zlatonosnými sejpy a doly poblíž Kašperských hor/ Bergreichenstein. A nedaleko pobýval na neméně mohutném hradě svého přítele Buška z Velhartic, s nímž, jak známo z básně Jana Nerudy rád popíjel víno z českých vinic. rozbalit »

Mládí Dražíč pokračuje

zamek-drazic-1

Dnes je zámek s kaplí sv.Mikuláše v jihočeské obci Dažíč chloubou celé obce, ale před 18 lety, kdy Leopold Graf Deym zakládal spolu se zastupitelstvem s.r.o pod názvem Zámek Mládí Dražíč připomínal spíše ruinu. Komunistický režim přežila díky péči místních obyvatel pouze kaple, ale 30 místností zámku bylo zcela neobyvatelných. Díky pilné práci českých i německých aktivistů, zejména pak mladých brigádníků se pomalu zámek zvedal do nové budoucnosti. Skupiny mládeže z institucí, které podporují rekvalifikace a vyučení mladých lidí a z katolické společnosti pro sociální práci s mládeží zde dostaly dobrou příležitost se něco přiučit. Finančně byla celá iniciativa podporována z prostředků EU, Památkového úřadu, morálně přispívali i další instituce Tandem Plzeň-Regensburg, Centrum Bavaria-Bohemia a další.

rozbalit »

Den otevřených dveří na Heiligenhofu

HeiligenhofNa ukončení dostavby a modernizace školícího a setkávacího centra „Heiligenhof“ v Bad Kissingen pořádá jeho správce Nadace sudetoněmeckého sociálního a vzdělávacího díla 11.června t.r. den otevřených dveří. Slavnost začne v 10 hodin vysvěcením střediska Mons. Dieterem Olbrichem, poté promluví předseda spolku Dr. Günter Reichert a vrchní starosta Bad Kissingen Kay Blankenburg, státní sekretářka ve spolkovém ministerstvu dopravy Dorothee Bär a přednosta okresu Thomas Bold. S hlavními projevy vystoupí presidentka Bavorského zemského sněmu Barbora Stamm a mluvčí SL Bernd Posselt. rozbalit »

Proměny našich památek

putovní výstavaNa staroslavném Vyšehradě byl v sobotu 21. května slavnostně zahájen 8. ročník národní putovní výstavy Má vlast cestami proměn.

Přináší svědectví o zvelebování opomíjených míst a objektů v sídlech a krajině. O proměnách chátrajících staveb v důstojné objekty s užitečnou náplní, o zkrášlených náměstích a návsích, o rekonstruovaných nádražích, zachráněných sakrálních stavbách a znovuoživené přírodě.

Putovní výstava ukazuje místním i návštěvníkům příznivé proměny míst z celé naší země, které vznikají díky zručnosti a vytrvalosti našich lidí i díky donorům, bez nichž by mnohé proměny nikdy nevznikly. rozbalit »

Pouť smíření 2016

kříž Smíření u Pohořelic

Zítra se po roce opět uskuteční tzv. Pouť smíření z Pohořelic do Brna. Loni zastupitelé města Brna při této příležitosti přijali Deklaraci smíření a společné budoucnosti, vyjadřující se k tragickému poválečnému odsunu brněnských Němců. Sraz je opět už v 9 hodin u smírčího kříže v Pohořelicích a po společné modlitbě projdou čeští i němečtí a rakouští poutníci po trase tzv. pochodu smrti až do prostoru augustiánského opatství na Mendlově náměstí. Tam budou na programu pozdravy zástupců města Brna a německých a rakouských partnerských měst a další akce.

 Page 1 of 121  1  2  3  4  5 » ...  Last »