Česko-německá informační agentura
Pátek Srpen 26. 2016

Šumavský seminář

Tradiční „Šumavský seminář“ , který už 15 let společně pořádají Spolek Adalberta Stiftera v Mnichově společně s Kulturním referátem pro české země, bude letos o víkendu 17.-18. září v hotelu Špičák v Železné Rudě. Za těch 15 let se jeho úroveň zvýšila a témata rozšířila od šumavské přírody k otázkách společného života českých i bavorských sousedů v této nádherné horské krajině a společných dějin i kultury v tomto regionu.letak

rozbalit »

Pomníky padlým v l.sv.válce podél česko-bavorské hranice

První světová válka znamenala pro Čechy největší bojové ztráty v dějinách. Podle odhadů padlo kolem 150 tisíc etnických Čechů (celkem zahynulo přibližně 300 tisíc mužů ze zemí Koruny české). Samozřejmě že drtivá většina z nich zemřela na straně poražených, v rakouských uniformách. Na hrdinství to nemění nic – jen bylo jaksi složitější, co jim doma, za první československé republiky, psát na pomníky. Český a bavorský spolek Evropa v regionu nyní chystá projekt věnovaný záchraně a popularizaci pomníkům padlých ve Velké válce po obou stranách společné hranice.

11. listopad, výročí příměří z roku 1918, se po celém světě slaví jako Den válečných veteránů. Někde, například v Británii, ho prožívají velmi intenzivně. U nás to datum dlouhá desetiletí neznamenalo v podstatě nic. Konec války pro nás splynul s vyhlášením samostatnosti 28. října, což jsou ale dvě různé události s různým příběhem.

Po válce sice nevznikaly žádné veteránské spolky, ovšem třetinu československého důstojnického sboru ještě ve dvacátých letech tvořili bývalí důstojníci c. a k. armády. Ovšem československým „odkazem války“ se stali legionáři, vítězové. A za komunistů pak spíš už jen Švejk, většinou ve zkarikované podobě: „To chce klid“.

Před dvaceti lety si osmdesátého výročí války v Česku ještě nikdo moc nevšímal. Nevědělo se jak a vlastně ani proč, tradice měla setrvačnost. Politici mlčeli. O deset let později už parlament přidal 11. listopad mezi významné dny, žádný masový svátek to ale zatím není. Chybí mu kořeny. I tak se rok od roku, krok za krokem daří paměť obnovovat. A to i fyzicky: na českých a moravských návsích přibývá pomníků padlým, které jsou opravené. rozbalit »

Valná hromada Euregia

V pátek 22.července 2016 se konala v Hauzenbergu v Dolním Bavorsku valná hromada EUREGIA Bavorský les-Šumava-Dolní Inn.

rozbalit »

Karel IV. a Šumava

Šumava i Bavorský les leží sice mimo hlavní cesty římských císařů a tedy i Karla IV., nicméně v rámci své vlády v českém království mu tento region nijak cizí nebyl. Vybudoval zde dokonce dva hrady – malý spíše lovecký Karlův Hrádek na břehu Vltavy za Hlubokou a potom mohutný Kašperk/Karlsburg nad zlatonosnými sejpy a doly poblíž Kašperských hor/ Bergreichenstein. A nedaleko pobýval na neméně mohutném hradě svého přítele Buška z Velhartic, s nímž, jak známo z básně Jana Nerudy rád popíjel víno z českých vinic. rozbalit »

Mládí Dražíč pokračuje

zamek-drazic-1

Dnes je zámek s kaplí sv.Mikuláše v jihočeské obci Dažíč chloubou celé obce, ale před 18 lety, kdy Leopold Graf Deym zakládal spolu se zastupitelstvem s.r.o pod názvem Zámek Mládí Dražíč připomínal spíše ruinu. Komunistický režim přežila díky péči místních obyvatel pouze kaple, ale 30 místností zámku bylo zcela neobyvatelných. Díky pilné práci českých i německých aktivistů, zejména pak mladých brigádníků se pomalu zámek zvedal do nové budoucnosti. Skupiny mládeže z institucí, které podporují rekvalifikace a vyučení mladých lidí a z katolické společnosti pro sociální práci s mládeží zde dostaly dobrou příležitost se něco přiučit. Finančně byla celá iniciativa podporována z prostředků EU, Památkového úřadu, morálně přispívali i další instituce Tandem Plzeň-Regensburg, Centrum Bavaria-Bohemia a další.

rozbalit »

 Page 1 of 122  1  2  3  4  5 » ...  Last »